Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya uzmanı, sınırlı veri ve argümanlarla şirketinizin / markanızın yararını ve algısını en üst düzeye çıkaran kişidir. Sosyal ağlarda uzmanlaşma giderek daha popüler hale gelen önemli sorunlardan biridir. Bir sosyal medya uzmanı önce markanızı yaratmanız gereken stratejiyle konumlandırır ve daha sonra bu kazanılmış konumu sürdürmeye ve tanıtmaya çalışır. Sosyal medya uzmanı grafik tasarımcı, web tasarımcısı veya yazılım geliştiricisi değildir.

Sosyal Medya Uzmanı; Bunlar sosyal bir çevrede yaşayan, benzersiz deneyime ve donanıma sahip, sosyal ağların ince özelliklerini takip eden ve yöneten özel insanlardır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya profesyonellerinin malzemeleri en iyi ve en orijinal şekilde kullanmaları gerekmektedir. Ülkemizdeki dijital pazar hala beklenen seviyeye ulaşmasa da endüstri rekabeti yüksek seviyededir. Bu noktada içeriğin ne kadar iyi hazırlandığı oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Sosyal ağlarda kuruluşların / markaların hesaplarını oluşturur, dinamik ve profesyonel bir şekilde yönetir. Daha sonra bu paylaşımların metriklerini alır ve bunları yeni kampanyalarda kullanılmak üzere bir rapor olarak kaydeder.

Sosyal ağlardaki hayranlarınız / üyeleriniz ile kurum / marka arasında bir bağlantı / bağlılık sağlar.

Sayfanızı / görsel düzeninizi sosyal ağlarda yönetir.

Sektörün eksik noktalarını inceler ve reklam vereni bilgilendirir ve kampanyalardan yüksek getiri sağlayacak projeler yaratır.

Sosyal medya sayfalarından hayranlarınızın / üyelerinizin yorumlarını ve beğenilerini metriklerde ve raporlarda reklam verene sunar.

Sosyal ağların sayfalarında taraftar / üye sayısını ve marka bilinirliğini artırmaya çalışıyor.

Doğrudan olmasa bile dolaylı satış sağlar.

Markayı güncel tutmak için sürekli içerik arıyor ve paylaşıyor.

Bu çalışmaların birçoğu birçokları tarafından görmezden gelinse de, bir sosyal medya uzmanı kuruluşunuzu / markanızı iki milyardan fazla abonesi ve kullanıcısı olan bir ortamda sunmaktan ve kapsamaktan sorumludur.

Aylık dönüşüm raporları, onaylanan takviminize gönderilerek sağlanır.

Danışmanlık / sosyal medya yönetimi, dijital pazarlamanın marka değerini artıran ve orta ve uzun vadede dönüşüm sağlayan önemli bir parçasıdır.

Bugün Sosyal Medya

Zaman içinde giderek daha önemli hale gelen sosyal ağlar, işimiz ve kişisel yaşamımız için çok önemli bir konum haline gelmiştir. Sosyal ağların kullanıcıları, bilgi alışverişi yoluyla günlük çalışmalarının ve yaşadıkları stresin azaldığına inanmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayanlar ulaşmak istedikleri kişilere sosyal ağlar ve mobil erişim yoluyla kolayca ulaşabilir, kusurlu veya hasarlı bir ürünle ilgili şikayetleri bildirme şansına sahip olurlar ve mevcut programı geç bile olmadan takip edebilirler; İş ve ev arasındaki yolda bile sosyal medya hayatımızı şekillendirmektedir.

Uzun zamandır bu platforma aşina olan markalar, müşterilerle nasıl iletişim kuracakları, ürünlerinin satışlarını artıracakları, marka bilinirliğini artıracakları ve müşterileri üzerinde doğru etkiye sahip olduklarının farkındadırlar. Ancak, en yeni oluşturulan ve yeni oluşturulan şirketler titrek ve reklam için ne yapacağını tam olarak bilmiyorlar.

Şirketinizin sosyal ağlardaki hesabı, siteniz bir danışmanlık ajansının sorumluluğundadır. Bu danışma, sitenizin ve ürünlerinizin hedef kitlesini belirleyerek, raporlayarak, sosyal ağlardaki verileri analiz ederek, denetleme, görsel hazırlık veya siteniz için yeni tasarımlar tanımlayarak, hesaplar oluşturarak, krizleri yöneterek hesap takibi sağlar. Bunlar sosyal medya danışmanınızın size göstermesi gereken sorumluluklar ve hizmetlerdir.

Endüstride bir dereceye sahip bir sosyal medya danışmanı ve yöneten bir şirket neredeyse yoktur. Bu nedenle, bir sosyal medya danışmanlık ajansına başvurduğunuzda sektördeki boşluğu doldurmaya çalışan bu danışmanları bulmak zor olacağından, danışmanınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Sosyal ağlarda, daha onaylanmış bir hesap, hangi reklam türleri, hangi reklam türleri, hangi reklam türleri ve hangi sertifikaların büyük miktarlarda açılan uzun saatler boyunca ders aldıkları ile ilgili soruları yanıtlayamayan uzmanlar arasından seçim yapmalısınız. Üniversitede iletişim fakültelerinde bile sosyal medya kullanılmaktadır. Fark oldukça büyük olmasına rağmen, seçim yapmak genellikle zordur.

Her toplumda 7’den 70’e kadar hemen hemen her yerde herkes tarafından kullanılabilen sosyal medya platformları sürekli bir yayın akışına sahip olsa da bu fırsatı bir fırsata dönüştürmek isteyenler için aşırı kullanım, ana engeldir. Burada, sosyal medya danışma ajansınızın fark hakkında iyi bir fikri olmalı ve aynı düşünce ajansı ile iletişime geçmelisiniz. Bir sosyal medya danışmanlık şirketi, müşteri yönelimini, web sitesi trafiğini ve satışlarını artırmak için gerekli reklam fırsatlarını alabileceğiniz rakip kurumlar ve sektörleri analiz edebilmeli ve son olarak, işin nereye gittiğini görecek kadar iş tecrübesi olan profesyonel olmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal ağlarda danışmanlık, işinizi sosyal ağlarda tanıtmanıza yardımcı olan kişi veya kuruluşlardan aldığınız hizmetin genel adıdır. Sosyal ağlarınızın sosyal medya danışmanınız aracılığıyla doğru bir şekilde yönetilmesini sağlayabilir ve ayrıca sosyal ağların ve kuruluşunuzdaki diğer dijital pazarlama personelinin eğitimi hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Sosyal ağlarınızı aynı anda yönetebilen bir sosyal medya yöneticisi, sizi önde gelen sosyal ağ platformlarında temsil etmek ve markanızı en iyi şekilde sergilemek tercih edilir, işiniz üzerinde patlayıcı bir etkiye sahip olabilir.

Sosyal Medya Etkinliğinin Yararları

Sosyal ağlar iş başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal ağlarda ya profesyonel bir sosyal medya danışmanı aracılığıyla ya da kendi başınıza hareket etmelisiniz.

Profesyonel bir ajans, şirketin ürün ve hizmetlerini doğru bir şekilde tanıtmak için etkili stratejiler geliştirebilir. Bu sosyal medya danışmanlığı şirketleri markanın tüm sosyal ağ sitelerinde varlığını yönetirken mümkün olan maksimum kitleyi çekmeye çalışıyor. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının bu değerleri en uygun şekilde keşfetmelerine yardımcı olabilirler. Bu nedenle, sosyal ağlarda yüksek etkinlik ve mümkün olduğunca çok sayıda sosyal platformda etkinlik, işletmenize rekabet avantajı sağlayacaktır.

Sosyal Ağlar Nasıl Yönetilir?

Sosyal ağlarınızı kendi başınıza yönetmek veya şirketlere hizmet etmek istiyorsanız, bazı becerilere sahip olmanız gerekir. Görsel içerik oluşturmak için Photoshop, Illustrator, Adobe After Effects veya türev programları kullanmazsanız, içeriğinizin kalitesi asla olmasını istediğiniz şey değildir. İyi bir sosyal medya uzmanı, şirketinizi sosyal medyada etkileyici kılan içeriğe, doğru grafiklere ve doğru metne sahip disiplinli bir kişidir.

Çok Platformlu Ustalık

Şu anda, birçok kişi Instagram’da sosyal medya yönetiminin aktif olduğuna inanıyor, Instagram sosyal ağlar hakkında doğru bilgiye sahip olmanın ana hedefi olsa bile, erişiminiz olan herhangi bir platformu ve müşteri tabanınızı kullanmalısınız.

Reklam Yönetimi

Hedefleriniz için güçlü olmayı planladığınız bir platformda reklam açabilmeli ve yönlendirebilmelisiniz. Sosyal ağlarda Instagram veya Facebook’ta reklam vererek organik erişiminizi sürdürdüğünüzde, etkileşim ve sosyal ağlara yatırım düzeyiniz çok daha karlı olacaktır. Sosyal ağlarda genellikle kullanıcıların size canlı olarak ulaşabilmesi için çeşitli işlemler oluşturabilirsiniz; bu, ürünlerinizi test etmenin iyi bir yoludur. Tüm insanlar sosyal ağlardaki ve değişen trendlerin farkında değildir.  Marka tanıtımı, herhangi bir sosyal ağın en büyük endişesidir. Profesyonel bir sosyal medya ajansı, şirketin ürün ve hizmetlerini doğru bir şekilde tanıtmak için etkili stratejiler geliştirebilir. Bu şirketler markanın tüm sosyal ağ sitelerinde varlığını yönetirken mümkün olan maksimum kitleyi çekmeye çalışır. Sosyal ağlarda ya profesyonel bir sosyal medya danışmanı aracılığıyla hareket etmelisiniz.