Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, günümüzde pazarlama hususunda oldukça etkili bir hal almıştır. Markaların ürünleri veya sunmuş oldukları hizmetlerin sosyal medya platformları vasıtası ile tanıtımının yapılması olarak ifade edilebilir. Sosyal medya fenomenlerinin gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri sayesinde markaların bilinilirliği artar ve ürünün satın alma oranı yüksek ücretli reklamlara gerek kalmadan artar. Piyasada tanınır hale gelmek isteyen markaların bu stratejiyi benimseme nedeni geleneksel pazarlama stratejisinin hedef kitle tarafından yeterli olmaması nedeniyledir. Ayrıca geneleksel pazarlama strateji ile yapılan pazarlama daha fazla maliyet gerektirmektedir. Sosyal medya pazarlaması ise az bütçe ayırarak daha fazla kişiye erişim sağlayabilmenizi kolaylaştırır. Sosyal medya pazarlaması tüketiciler ile markalar arasında bir köprü görevi görür.

Köprü görevinin sağladığı en büyük avantaj ise marka ile tüketiciler arasında bir uyumsuzluk yaşanması durumunda bu uyumsuzlukların sosyal medya pazarlaması sayesinde bu uyumsuzluklar da kısa süre içerisinde çözülür. Sosyal medya pazarlaması hem tüketiciler için hem de marka sahipleri için oldukça avantajlıdır. Markalar açısından sosyal medya pazarlamasının sağlamış olduğu en büyük avantajlar tüketiciler hakkında birçok istatistiğe sahip olup onlara yönelik üretimlerin gerçekleştirilmesidir. Ürünün veya hizmetin kimler tarafından tüketildiğini bilmek hedef kitleyi daha kolay belirlemenizi sağlar. Hedef kitle belirlendikten sonra gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde bu kitlenin isteklerine daha hızlı cevap verilir. Tüketici ile markanın iletişim halinde olması tüketicilerin güzel tecrübeler yaşamasını sağlar.

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Sosyal medya pazarlaması hususunda başarıya ulaşmak isteyen markalar belirli stratejileri izleyerek hareket etmektedir. Bu stratejileri benimseyerek gerçekleştirilen pazarlama ile birlikte markaların sosyal medya üzerinde takipçi sayılarında artış sağlanır ve paylaşılan postların beğeni sayısı her geçen gün yükselişe geçer. Bu avantajların yanı sıra takipçilerin güveninin kazanılması da marka adına oldukça olumlu gelişmeler yaşanmasını sağlar. Markaların sosyal medya pazarlaması yaparken dikkat etmeleri gereken en büyük husus hedef kitlelerini doğru bir şekilde belirlemeleridir. Markaların sunmuş oldukları hizmet veya üretmiş oldukları ürün kapsamında dikkatlerini çekmesini talep ettikleri kitlelere uygun şekilde gerçekleştirilen paylaşımlar ile hedef kitlenin nabzı tutulacaktır ve böylelikle daha fazla tanınır hale geleceklerdir.

Sosyal medya pazarlaması gerçekleştirmeyi düşünen bir marka iseniz hedef kitlenizi belirledikten sonra onlara uygun bir sosyal medya platformunu da bulmanız gerekmektedir. Platformu belirledikten sonra oluşturacağınız içerikleri de bu platforma uygun şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Markanızın sunmuş olduğu ürünleri veya hizmeti ön plana çıkaracak içerikler oluşturarak sizi takip eden kişilerin sayısını artırabilirsiniz. Çeşitli yarışmalar veya kampanyalar düzenleyerek sizinle aynı sektörde hizmet veren markaların önüne geçebilirsiniz. Farklı paylaşımlarda bulunan markalar daha fazla etkileşim alarak daha çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kendinizi ve üretmiş olduğunuz ürünleri veya sunmuş olduğunuz hizmeti tam olarak eksiksiz şekilde yansıtacak paylaşımlar ile hedef kitlenizi etkilemelisiniz.

Sosyal medya pazarlaması gerçekleştirirken yapmanız gereken şeylerden biri de sosyal medyada markanızın tanıtımını yapabilmek için bütçe oluşturmaktır. Oluşturduğunuz bu bütçe sayesinde platformda gerçekleştirmiş olduğunuz tanıtımlar markanızın daha fazla tanınır olmasını sağlar ve yeni müşteriler elde etmenizi sağlar. Bu bilgiler ışığında kendinize bir plan çizelgesi oluşturmanız da gerekmektedir. Oluşturduğunuz plan çizelgesi ile birlikte paylaşım yapacağınız günleri ve bu günlere özel içerikleri hazırlamış olursunuz. Özel günlerde gerçekleştirilen marka paylaşımları hedef kitlenin oldukça dikkatini çeker. Hedef kitlenin dikkatini çeken paylaşımlar ile birlikte gün geçtikçe yükselen etkileşim grafiğine sahip olursunuz. Markanızda paylaşacağınız gerçek hikayeler ile birlikte kitlenizle oldukça sıcak iletişimler kurarsınız. Böylelikle markanız sosyal medya dünyasında vazgeçilmezler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir