Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya; Genel anlamda, eşzamanlı bilgi alışverişinin, yeni nesil web teknolojilerinin veri alışverişinin kolaylığı ve hızı ile kontrol edildiği dijital bir platformdur. Sosyal medya, markaları ve şirketleri akıllıca kullananlara güç verir.

Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya Yönetimi

Marka Tanıtımı

Marka tanıtımı sosyal medya yönetimindeki ana işimizdir. Markanız tanınmış ve güvenilir bir sosyal medya markası haline geldikçe, markanızın pazarlama performansı sektörünüzde artan marka bilinirliği ile artacaktır. Sosyal medya yönetiminin amacı, doğru kitleyi seçmenize ve yeni medya PR departmanını yönetmenize yardımcı olmaktır.

Yeni Başlayanlar İçin: Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal ağlar günümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Çevremizde sosyal ağları kullanmayan insan sayısı neredeyse göz ardı edilebilir. Hikaye özelliği, Snapchat ile başlayan kayıp içerik, Instagram desteği ile popüler oldu ve şimdi WhatsApp ve Youtube ile en popüler zamanda. Sosyal ağ kullanıcılarının yeni bir trendi olan hikayeler, kullanıcılar arasında popülerdir, çünkü sadece bir süre izlenebilirler. Kullanıcılar paylaşılan içeriği tekrar görmek istemez ve paylaşılan içeriğin bir kısmı tekrar tekrar kontrol edilmesi biraz gariptir.

Aktif Olmayı Unutmayın!

Sosyal ağlarda kullanıcılar abone oldukları sayfaları dikkatlice seçerler. Bir süredir kullanılmayan bir hesap kolayca takip edilebilir. Abonelerinize aktif olduğunuzu göstermek için haftada en az 3 promosyon yeterlidir. Buna ek olarak, sabah 10 civarında, sosyal medya hesapları en kontrollü saatler olarak bilinir. Bu zamanlarda gerçekleştirdiğiniz hisselerin etkileşiminin daha yüksek olacağını lütfen unutmayın!

Güncel Kalın!

Eski konuların değiş tokuş edilmesi, bu konuyu hala önemsediğinizi değil, güncelliğini yitirdiğinizi düşündürür. Birkaç ay önce sona eren Dünya Kupası hakkında paylaştığınız payın bugün bu etkisi olmayabilir. Bugün, modaya uygun temalarda oluşturduğunuz orijinal içerik daha çok kullanılıyor ve daha fazla takipçi almanıza izin veriyor.

Tüm abonelerinizi tek tek cevaplamak yerine, abonelerinizin yorumlarıyla bir video çekerek veya abonelerinizi paylaşarak bunu yapabilirsiniz. Sosyal ağlarda trendin popülerleşmesi ve eski moda dönüşü çok hızlı olmaktadır. Abonelerinizin neler paylaştığını her zaman izlemeniz ve yeni trendleri takip etmek için sayfaları takip etmeniz gerekebilir.

Kısa Analiz

Hesabınızı yönetmek için bir dijital ajansı devirdiniz veya dijital ajanslardan stratejik bir plan oluşturmalarını istediniz. Her şeyden önce, rakiplerinizi ajansa açıklayan markanızı, hedef kitlenizi, dijital hedeflerinizi, hedefinizi, markanızın doğasını, özgeçmişinizi bilgilendirmelisiniz. Sosyal medya uzmanı bu özeti doğru bir şekilde analiz ettikten sonra, gelecekteki çalışmalarda sosyal medyayı yönetme yolunu nasıl takip edeceğine dair bir plan hazırlayacaktır.

profesyonel Sosyal Medya Yönetimi
profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Dijital Strateji Hazırlama Planı

Kısa bir analiz, rakiplerin ve markaların analizinden sonra sosyal ağlarda bir uzman tarafından hazırlanan dijital strateji planı, sosyal ağların nasıl yönetileceğini anlatır. Hangi kanalların raporlanacağını ve hangisinin veya ana kanalınızın olacağını belirlemeniz gerekir. Günde / haftada ne kadar içerik paylaşılacağı ve konular belirtilecektir.

Kampanya dönemlerinde hangi kampanya hashtag’lerinin kullanılacağı planlanmalıdır. İçerikte hangi iletişim dilinin kullanılacağı ve hedef kitlenin nasıl ele alınacağı belirlenmelidir. Olası krizler tanımlanmalı ve bu aşamada bir kriz durumunda internetteki kriz durumlarının nasıl yönetileceği belirlenmelidir. Ilımlılık tanımlanmalı, neyin belirlenmesi gerektiğine nasıl dikkat edilmelidir. Bu konulardaki vaka çalışmaları dijital strateji planının sunumuna dahil edilmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Uygulanmalıdır?

Markanıza, hedeflerinize ve kitlenize uygun içerik hazırlamak, sosyal ağların düzgün bir şekilde yönetilmesini sağlar. İçerik yazarken, seçtiğiniz kelimelerin, formüle ettiğiniz cümlelerin hedef kitleyle eşleşmesi ve hedef kitleyi uyarmak için “hemen, yeni, şimdi” kelimelerinin kullanılması önemlidir. Oluşturduğunuz tekliflerin, içeriği hedef kitle için daha etkili hale getiren bir tonu olmalıdır. Akılda tutulması gereken başka bir şey, içeriğinizdeki metinlerin “kısa, net ve anlaşılır” olmasıdır.

Sosyal Ağlarda Reklam Yönetimi Nasıl Planlanır?

Sosyal ağların belirli bir kitlesi / hayranı / abonesi vardır. Ancak, henüz sosyal ağlarda fark etmeyen hedef kitlenize nasıl ulaşıyorsunuz? Hedeflenen reklamların yönetimi burada devreye girer. Uygun analizlerle hazırlanan ayrıntılı bir aylık / haftalık rapor, reklamcılık yönetiminizin içeriği ve sunumu hakkında sizi bilgilendirir. Sosyal ağlarda rapor hazırlamanın ayrıntılarını burada bulabilirsiniz. Markanızın sosyal ağlarda aktif bir rol oynamasını istiyorsanız, markanızı sosyal ağlarda bir uzmana emanet etmelisiniz. Böylece, sosyal ağları yönetme süreci doğru çalışır.

Sosyal Medyanın Markanız İçin Sağladığı Faydalar

Sosyal medya çok çalışma gerektiriyor. Markanız sürekli büyüdükçe kitleniz büyür, site trafiğiniz artar ve farkındalığınız artar. Kurumsal imajı olan ve orijinal stokları olan bir sosyal ağ hesabı için doğru reklam kampanyaları oluşturulduğunda, ciddi niteliksel dönüşümler sağlanır.

Markanızı Sosyal Medya Yönetimi İle Kişiselleştirin

Dünyanın dört bir yanından insanların iletişimine saniyeler içinde aracılık eden sosyal medya, tüm büyük markaların müşterilerine ulaşmak için kullandığı bir iletişim yöntemidir. Etkili sosyal medya yönetimi, dijital dünyada marka bilinirliğinizi artırmanıza, potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza ve oluşturduğunuz orijinal içerikle kendi kitlenizi oluşturmanıza olanak tanır.

Aktif bir marka sosyal medya yönetimi kampanyası, müşteri ile alakalı içerik ve sürekli diyalog üretir, müşterinin marka ile ilişkisini güçlendirir, marka müşterilerin güvenini kazanabilir ve bu da potansiyel müşteri sayısında artışa neden olur.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Şimdi verdiğimiz bilgiler, sosyal medya yönetimi aracılığıyla kitlenize ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Sosyal ağların profesyonel yönetimi sayesinde, web sitesi trafiği% 91 oranında artabilir ve daha alakalı bir kitleye ulaşma olasılığı% 71 oranında artar.

Sosyal medya ve bloglar Türkiye’deki internet kullanıcılarının yaklaşık% 63’üne aktif olarak ulaşır. (51 milyona yakın) Çevrimiçi tüketicilerin % 43’ü sosyal ağların hayranı veya takipçisi artabilir. Facebook kullanıcılarının % 20’si, orada gördükleri reklamlar ve yorumlar nedeniyle bir şey satın alıyor. Twitter kullanıcılarının % 67’sinin takip ettikleri markaları satın alma olasılığı daha yüksektir. LinkedIn’i kullanan B2B işletmeleri müşteri çekmede % 61 başarı elde ediyor.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi
Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Hedef Kitle Analizi

Sosyal ağlarda iletişim kurmaya başlamadan önce, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi tanımlamalı ve belirlemelisiniz. Bu sürecin doğru analizi ile etkili bir strateji geliştirebilir ve markanızın ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilirsiniz.

Rakip Analizi

Rakiplerinizle rekabet ettiğiniz platformlarda rakipleri analiz ederek iletişim stratejilerini anlamak, kendini geliştirmek için çok önemlidir. Böylece, endüstrinin tam bir değerlendirmesini yaparak, iletişimde yararlı olacak avantajları öğrenebilirsiniz.

Marka Geliştirme Ve Konumlandırma

Herhangi bir küçük ve büyük işletmenin gelişmesiyle, başladığı yolu değil, yolu izlemek daha etkilidir. “Yol haritasını” markanızın mevcut durumuna göre belirliyoruz ve bu süreçte kendinizi sosyal ağlarda en iyi şekilde ifade etmeye çalışıyoruz.

Üretim İçeriği

İletişim kurmaya başladığınızda, hedef kitleniz ve hedefinizle alakalı öğelere dayalı içerik oluşturmak, hedef kitlenizle daha etkili iletişim kurmanıza olanak tanır. Buna ek olarak, sizinle iletişim kurmak için ortamın niteliği ve teknik özellikleri, sizi rakiplerinizden ayıracak içerik oluşturmanıza olanak tanır.

Raporlama

Markanız için yaptığımız tüm çalışmaları düzenli olarak değerlendiriyor, planlarımızı raporlarımıza uygun olarak güncelliyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz. Sizin için en iyisini hazırladığımız için, sizi her aşamada bilgilendirir ve geliştirme raporlarını sizinle paylaşırız.

Tüm bunları yaparak, sizin için en iyi olanı düşünüyoruz ve sonuçta şimdiye kadar yaptığımız kadar çabuk sonuç elde etmeniz için çalışıyoruz. Disiplinli çalışmak ve sonuca odaklanmak, yakında markanızı hak ettiği seviyeye getireceğimizden emin olabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Artan önem taşıyan reklamların etkin kullanımı, markanızı ve içeriğinizi görünür kılacak ve ilgi alanlarını artıracaktır. Sınırlı erişimin bu döneminde, işlevlerini değiştirmeye devam eden sosyal ağların algoritmaları nedeniyle, reklamı kullanmak ve etkili bir şekilde kullanmak oldukça başarılıdır. Rekabetten sıyrılıyor, dijital dünyada öne çıkıyor ve markanızı geliştirmek için kararlı adımlar atıyoruz.